Wimbledon: Νίκησε Τζέρε και… κούραση και στους «16» ο Τσιτσιπάς

Νίκησε τον Λάζλο Τζέρε και προκρίθηκε στους «16» ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε άνετα με 3-0 σετ (6-4, 7-6, 6-4) τον Λάζλο Τζέρε και πήρε το εισιτήριο για τη φάση των «16» του Wimbledon.

Μετά από δύο εξαντλητικούς αγώνες… δύο δόσεων και 10 σετ, με Ντόμινικ Τιμ (3-2) και Άντι Μάρεϊ (3-2) ο Έλληνας πρωταθλητής νίκησε και την κούραση και θα βρεθεί στην φάση των «16» του λονδρέζικου τουρνουά.

Για την πρόκριση στους προημιτελικούς θα βρεθεί ο Αμερικανός, Κρις Γιούμπανκς, ο οποίος νωρίτερα επιβλήθηκε πολύ δύσκολα με 3-0 του Αυστραλού Κρίστοφερ Ο’ Κόνελ, με όλα τα σετ να κρίνονται στο τάι μπρέικ, 7-6(5), 7-6(3), 7-6(2).

Ο Τσιτσιπάς τελείωσε το παιχνίδι με 25 winners και 19 αβίαστα λάθη. Ήταν ουσιαστικός και στις ευκαιρίες του ο Έλληνας τενίστας, που αξιοποίησε τα 3 από τα 4 break points που είχε στο ματς, ενώ ο Τζέρε μόλις το ένα από τα επίσης 4 που είχε.

Δύο ώρες και 6 λεπτά χρειάστηκε ο 24χρονος πρωταθλητής σήμερα για να ξεπεράσει το εμπόδιο του Σέρβου, αξιοποιώντας τις ευκαιρίες που του δόθηκαν, ώστε να κάνει τα μπρέικ και να καθαρίσει τα τρία σετ.

Job Done ✅@steftsitsipas reaches the Round of 16 defeating Laslo Djere in straight sets, 6-4, 7-6(5), 6-4#Wimbledon pic.twitter.com/WPuClXzGyx

— Wimbledon (@Wimbledon) July 8, 2023

Γεννήθηκα στην Αθήνα και μεγάλωσα στο Περιστέρι. Κολλημένος με την μπάλα από μικρή ηλικία, συνεχίζω με αυτή από τον χώρο της δημοσιογραφίας. Απόφοιτος της σχολής δημοσιογραφίας του ΑΝΤ1, όπου έκανα και την πρακτική μου στο ραδιόφωνο του ΑΝΤ1. Στη συνέχεια, ραδιοφωνικός παραγωγός και παραγωγή στο ραδιόφωνο ΑΡΤ. Ο γραπτός τύπος με κέρδισε και η εφημερίδα Παρασκήνιο, μου έδωσε την ευκαιρία να αρθρογραφώ και να είμαι υπεύθυνος στο αθλητικό τμήμα. Παράλληλα, ξεκίνησα μία δικιά μου προσπάθεια και το www.kingsport.gr έγινε το νέο μου αμόρε! Υπεύθυνος, αρχισυντάκτης και δημοσιογράφος του Ατρομήτου (Άντρες- Κ20- γυναικεία ομάδα) σας μεταφέρω τις ειδήσεις διαδικτυακά.