Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Monte Carlo: Προκρίθηκε στα ημιτελικά ο Στέφανος Τσιτσιπάς
monte-carlo:-Προκρίθηκε-στα-ημιτελικά-ο-Στέφανος-Τσιτσιπάς

Monte Carlo: Προκρίθηκε στα ημιτελικά ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Τα εύκολα… δύσκολα έκανε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, αλλά τελικά προκρίθηκε στους “4” του Monte-Carlo

Μετά από 2 ώρες και 43 λεπτά μάχης, ολοκληρώθηκε ο 4ος προημιτελικός του Monte-Carlo με τον Στέφανο Τσιτσιπά να επικρατεί με 2-1 σετ (6-2, 6-7, 6-4) του Ντιέγκο Σβάρτσμαν.

Ο Έλληνας πρωταθλητής προκρίθηκε στα ημιτελικά, όπου αύριο (16/4) θα αντιμετωπίσει τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ.

Ο Τσιτσιπάς πανηγύρισε εύκολα το πρώτο σετ με 6-2 γκέιμς και έκανε το 1-0. Στο δεύτερο ενώ είχε πάλι τα ηνία του αγώνα και έφτασε μία ανάσα από τη νίκη, καθώς είχε προηγηθεί με 5-2 γκέιμς, κατάφερε να χάσει στο tie break με 7-6 (1-1 σετ).

Στο τρίτο σετ ο Αργεντίνος τενίστας είχε το μομέντουμ και πήρε τα 4 πρώτα γκέιμς (4-0), αλλά ο Τσιτσιπάς κατάφερε και πέτυχε μια επική ανατροπή, παίρνοντας τα επόμενα έξι γκέιμς και τη νίκη με 6-4 (2-1).

Leads were blown. Leads were restored. And at the end, somehow, @steftsitsipas‘ title defence in Monte-Carlo is STILL ALIVE 🤯

Up 6-2 5-2 then down *4-0 40-30 down* in the decider, the Greek SURVIVES 6-2 6-7(3) 6-4 vs Schwartzman!#RolexMCMasters pic.twitter.com/OPZTsf4r3h

— Tennis TV (@TennisTV) April 15, 2022

Γεννήθηκα στην Αθήνα και μεγάλωσα στο Περιστέρι. Κολλημένος με την μπάλα από μικρή ηλικία, συνεχίζω με αυτή από τον χώρο της δημοσιογραφίας. Απόφοιτος της σχολής δημοσιογραφίας του ΑΝΤ1, όπου έκανα και την πρακτική μου στο ραδιόφωνο του ΑΝΤ1. Στη συνέχεια, ραδιοφωνικός παραγωγός και παραγωγή στο ραδιόφωνο ΑΡΤ. Ο γραπτός τύπος με κέρδισε και η εφημερίδα Παρασκήνιο, μου έδωσε την ευκαιρία να αρθρογραφώ και να είμαι υπεύθυνος στο αθλητικό τμήμα. Παράλληλα, ξεκίνησα μία δικιά μου προσπάθεια και το www.kingsport.gr έγινε το νέο μου αμόρε! Υπεύθυνος, αρχισυντάκτης και δημοσιογράφος του Ατρομήτου (Άντρες- Κ20- γυναικεία ομάδα) σας μεταφέρω τις ειδήσεις διαδικτυακά.