Το Κύπελλο ΕΠΣ Πειραιά κατέκτησε η Ελλάς Ποντίων, νικώντας στον τελικό την Προοδευτική.

Η Ελλάς Ποντίων είναι η εφετινή Κυπελλούχος Πειραιά καθώς επικράτησε με 2-1 της Προοδευτικής στον τελικό που διεξήχθη στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης».

Η Προοδευτική προηγήθηκε στο 12’ με κεφαλιά του Τσιάβου και έχασε κι άλλες ευκαιρίες να διευρύνει τον δείκτη του σκορ. Στο 26’ όμως ο Σπαναλίδης ισοφάρισε σε 1-1 για την Ελλάς Ποντίων.

Ωστόσο οι Πόντιοι βρήκαν το γκολ της νίκης στο 86’με δυνατό πλασέ του Σταφσουλάι για το 2-1, πανηγυρίζοντας στο τέλος την κατάκτηση του Κυπέλλου ΕΠΣ Πειραιά, για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Ελλάς Ποντίων (Σταύρος Τζαναβάρας): Λευκόπουλος, Πλουμάτος (75′ λ. τρ. Συμεώνογλου), Σιμονιάν, Στεφανής, Μαούνης, Κεραμάς, Παλάτσιος, Πουρσανίδης, Σαπαλίδης, Ηλιάδης Σ. (92′ Δαούτης), Σταφσουλάι (92′ Ντόσκορης)

Προοδευτική (Δημήτρης Αρναούτης): Μακρυωνίτης, Αλεξίου, Δημακάκος (58’ Παρασκευόπουλος), Πατσατζόγλου, Ποτουρίδης, Μεγαρίτης (46’ Θεοδωρίδης), Νάστος, Μακρίδης (65’ Μακρυγιάννης), Τσιάβος, Ραχήμ (70’ Κυριαζής), Νομικό Παρ. (58’ Τσαφταρίδης)

Τελικοί Κυπέλλου Ε.Π.Σ. Πειραιά

Αναλυτικά οι κυπελλούχοι και φιναλίστ του θεσμού έχουν ως εξής:

Ανεπίσημοι

1972 Α.Σ. Ποντίων Δραπετσώνας – Α.Π.Ο. Περαμαϊκός 1-1 (5-4 πέν)

1973 Α.Ο. Αμφιάλη – Θύελλα Κορυδαλλού 1-0 (στην παράταση)

1974 Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (ερασιτέχνες) – Α.Ο. Πειραϊκός Νέου Φαλήρου 2-0

1975 Νίκη Ρέντη – Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (ερασιτέχνες) 1-0

Επίσημοι

1976 Α.Σ. Σπίθα Νίκαιας – Ηρακλής Νικαίας 3-0

1977 Α.Π.Ο. Οδηγήτρια Πειραιά – Α.Ο. Ποντίων 2-1

1978 Α.Ο. Πανασπροπυργιακός – Νέοι Δραπετσώνας 1-0

1979 Ο.Φ.Ν. Δόξα Πειραιά – Α.Σ. Ποντίων Δραπετσώνας 3-1

1980 Α.Ο. Νεάπολη – Νίκη Ρέντη 2-2, 3-3 (παρ) (6-4 πέν.)

1981 Α.Ο. Νικαίας – Α.Ο. Νεάπολη 3-1

1982 Α.Ο. Ιωνικός Νικαίας – Νίκη Ρέντη 1-1, 2-2 (7-6 πέν.)

1983 Νίκη Ρέντη – Α.Ε. Περάματος 1-0 (στην παράταση)

1984 Γ.Ν.Ο. Άρης Νικαίας – Αίας Σαλαμίνας 2-1

1985 Γ.Ν.Ο. Άρης Νικαίας – Αργοναύτης Πειραιά 1-1 (5-4 πέν.)

1986 Α.Ο. Μανδραϊκός – Νέοι Δραπετσώνας 2-0

1987 Γ.Ν.Ο. Άρης Νικαίας – Φλόγα Νικαίας 5-2

1988 Π.Α.Ο. Ατρόμητος Πειραιώς – Α.Ο. Αμφιάλη 1-0

1989 Α.Σ. Ποντίων Δραπετσώνας – Α.Σ. Δραπετσώνας 1-0 (στην παράταση)

1990 Α.Π.Ο. Κερατσίνι – Νίκη Ρέντη 3-0

1991 Αίας Σαλαμίνας – Βύζας Μεγάρων 2-1

1992 Α.Π.Ο. Περαμαϊκός – Α.Ο. Μανδραϊκός 1-0

1993 Α.Ο. Μοσχάτου – Π.Α.Ο. Ατρόμητος Πειραιώς5-0

1994: Α.Ο. Πειραϊκή – Α.Ο. Μοσχάτου 2-2 (6-5 πέν.)

1995 Α.Π.Ο. Κερατσίνι – Α.Ο. Δόξα Ασπροπύργου 4-0

1996 Α.Π.Ο. Κερατσίνι – Α.Ο. Ποντίων 3-0

1997 Ένωση Πανασπροπυργιακού/Δόξας – Π.Α.Ο. Ατρόμητος Πειραιώς 3-1

1998 Α.Ο. Χαλκηδόνα Νήαρ Ηστ – Π.Α.Ο. Ατρόμητος Πειραιώς 1-0

1999 Α.Ο. Χαλκηδόνα Νήαρ Ηστ – Α.Ο. Μοσχάτου 2-1

2000 Π.Α.Ο. Ατρόμητος Πειραιώς – Ο.Φ. Ερμής Κορυδαλλού 4-1

2001 Α.Γ.Σ. Βύζας Μεγάρων – Π.Α.Ο. Ατρόμητος Πειραιώς 1-0

2002 Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (ερασιτέχνες) – Ο.Φ. Ερμής Κορυδαλλού 3-2

2003 Α.Ο. Μοσχάτου – Α.Ο. Μάνης 1-0

2004 Π.Α.Ο. Ατρόμητος Πειραιώς – Α.Ο. Μανδραϊκός 1-1 (6-5 πέν.)

2005 Α.Π.Ο. Περαμαϊκός – Π.Α.Ο. Ατρόμητος Πειραιώς 3-1

2006 Α.Π.Ο. Περαμαϊκός – Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (ερασιτέχνες) 3-1

2007 Αίας Σαλαμίνας – Σαρωνικός Αίγινας 1-0

2008 Σαρωνικός Αίγινας – Α.Ε. Πειράματος 1-1 (2-1 παρ.)

2009 Α.Ε. Περάματος – Α.Π.Ο. Περαμαϊκός 2-0

2010 Α.Π.Ο. Κερατσίνι – Π.Α.Ο. Ατρόμητος Πειραιώς 2-0

2011 Α.Ο. Προοδευτική Νεολαία-Εθνικός Ο.Φ.Π.Φ. (ερασιτέχνες) 4-1

2012 Π.Α.Ο. Ατρόμητος Πειραιώς – Α.Π.Ο. Κερατσίνι 1-0 (στην παράταση)

2013 Α.Ε. Μοσχάτου – Εθνικός Ο.Φ.Π.Φ. 1-0

2014 Εθνικός Ο.Φ.Π.Φ. – Α.Π.Ο. Αετός Κορυδαλλού 2-1

2015 Α.Ο. Προοδευτική Νεολαία – Α.Ε. Μοσχάτου 2-0

2016 Α.Π.Ο. Κερατσίνι – Α.Π.Ο. Αετός Κορυδαλλού 1-0

2017 Α.Π.Ο. Κερατσίνι – Α.Π.Ο. Αετός Κορυδαλλού 1-0

2018 Α.Ο. Καραβά – Εθνικός Ο.Φ.Π.Φ. 1-0

2019 Εθνικός Ο.Φ.Π.Φ. – Ερμής Κορυδαλλού 3-0

2020 Κερατσίνι – Αμπελακιακός Σ.Φ.Α.Σ. (χωρίς αγώνα λόγω κορωνοϊού και έγινε κλήρωση όπου αναδείχθηκε κυπελλούχο σωματείο το Κερατσίνι)

2021 δεν διεξήχθη λόγω κορωνοϊού

2022 Ελλάς Ποντίων – Προοδευτική 2-1

Οι κατακτήσεις:

Ομάδα Κυπελλούχος Φιναλίστ
Α.Π.Ο. Κερατσίνι 7 1990, 1995, 1996, 2010, 2016, 2017, 2020 1 2012
Π.Α.Ο. Ατρόμητος Πειραιώς 4 1988, 2000, 2004, 2012 6 1993, 1997, 1998, 2001, 2005, 2010
Α.Π.Ο. Περαμαϊκός 3 1992, 2005, 2006 2 1972, 2009
Π.Α.Ο. Άρης Νίκαιας 3 1984, 1985, 1987
Νίκη Ρέντη 2 1975, 1983 3 1980, 1982, 1990
Ερασιτέχνες Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 2 1974, 2002 2 1975, 2006
Α.Ο. Μοσχάτου 2 1993, 2003 2 1994, 1999
Α.Σ. Ποντίων Δραπετσώνας 2 1972, 1989 1 1979
Α.Σ. Αίας Σαλαμίνας 2 1991, 2007 1 1984
Α.Ο. Χαλκηδών Νήαρ Ήστ 2 1998, 1999
Α.Ο. Προοδευτική Νεολαία 2 2011, 2015 1 2022
Εθνικός Ο.Φ.Π.Φ. 1 2014 2 2013, 2018
Α.Ε. Περάματος 1 2009 2 1983, 2008
Μανδραϊκός Α.Ο. 1 1986 2 1992, 2004
Α.Ε. Μοσχάτου 1 2013 1 2015
Α.Π.Σ. Αμφιάλη 1 1973 1 1988
Α.Ο. Νεάπολης Νίκαιας 1 1980 1 1981
Α.Γ.Σ. Βύζας Μεγάρων 1 2001 1 1991
Α.Ο. Σαρωνικός Αίγινας 1 2008 1 2007
Α.Σ. Σπίθα Νίκαιας 1 1976
Α.Π.Ο. Οδηγήτρια Πειραιώς 1 1977
Πανασπροπυργιακός Α.Ο. 1 1978
Ο.Φ.Ν. Δόξα Πειραιά 1 1979
Α.Ο. Νίκαιας 1 1981
Α.Ο. Ιωνικός Νίκαιας 1 1982
Α.Ο. Πειραϊκή 1 1994
Ένωση Πανασπροπυργιακού-Δόξας Ασπροπύργου 1 1997
Α.Ο. Καραβά Πειραιώς 1 2018
Α.Ο. Ελλάς Ποντίων 1 2022
Α.Π.Ο. Αετός Κορυδαλλού 3 2014, 2016, 2017
Α.Ο. Ποντίων Νίκαιας 2 1977, 1996
Νέοι Δραπετσώνας 2 1978, 1986
Ο.Φ. Ερμής Κορυδαλλού 2 2000, 2002
Θύελλα Κορυδαλλού 1 1973
Α.Ο. Πειραϊκός Νέου Φαλήρου 1 1974
Ηρακλής Νίκαιας 1 1976
Δ.Α.Ο. Αργοναύτης Πειραιά 1 1985
Α.Ο. Φλόγα Νίκαιας 1 1987
Α.Σ. Δραπετσώνα 1 1989
Α.Ο. Δόξα Ασπροπύργου 1 1995
Ερασιτέχνες Εθνικός Ο.Φ.Π.Φ. 1 2011
Αμπελακιακός Σ.Φ.Α.Σ. 1 2020